Kommentaarid (1)

TERVISELIIKUMISEST

Selle postituse ülim mõte on kaasteeliste julgustamine paraja koormusega liikumiseks, see on tervise üks tugisammastest
Mõtlesin- kas postitada või mitte postitada ? ! Võitu sai minu püüd maailma muuta paremaks ja tervemaks, kasutades selleks kõike loomulikku, sealhulgas ka paraja koormusega liikumist. Kahjuks võib kohata tohtreid, kes on üsna prisked, tööst ja elumuredest kurnatud, ning kes kinnitavad- tehke ikka minu sõnade, mitte tegude järgi.
Möödunud neljapäev 4.02.2021 keskpäeval oli hämmastavalt ilus ilm, päike säras, taevas sügavsinine ja maad kattis valge lumi. Neljapäeva hommikupoolikud olen planeerinud võitluseks bürokraatia, kurjade kirjade, aruannete, käskkirjade ja muu tegevusega, mis on arstliku tööga seotud minimaalselt. Kuid mille tegemata jätmisel järgnevad veel kurjemad kirjad, sanktsioonid ja karistused. Keskpäevaks olin sellest tööst täiesti uimane. Mõtlesin, mida teha. Ja välja mõtlesin- lähen suusatama. Võib imestada, kuidas nii, keset tööpäeva, ise arst, 2800 patsienti ja läheb nahaalselt suusatama. Ennemalt, kui olin perearstide seltsi liige ja jälgisin huviga kolleegide mõttevahetusi e kirjade listis jäi meelde mõtteavaldus- tuleks minna üle pampersitele ja energiabatoonidele. Siis polegi vaja laua tagant isegi püsti tõusta, teadagi milleks.
Kuid 50 minutit liikumist suusarajal andis täiesti hea efekti- enesetunde, meeleolu, töötahte, energia jpm näitajate oluline tõus. Pean tunnistama, et olen keskmine terviseliikuja, kas u 300 km kuus ratast või nüüd talvekuudel 120 km reibast kõndi kuus. Ja julgen meelepärast liikumist soovitada ikka ja väsimatult kõigile.
- Paraja koormusega liikumine on kui päeva II poole energiasüst. Ükski suu, veeni vm kaudu manustatav molekul ei suuda seda asendada.
- Paraneb üldine meeleolu ja töövõime
- Koos liikumisega kujuneb välja mõistlik ja tasakaalustatud toiduvalik, kehakaal on normaalne, söögiisu on valikuliselt hea mõistlikus koguses tervislike toiduainete suhtes
- Paraneb ööuni. Uimasena tööd tehes või tehes tööd meenutavat tegevust on aju sageli pooluinuvas olekus. See võib olla unehäirete üks põhjus. Paraja koormusega liikumine värskes õhus ehk siis mainitud päeva II poole energiasüst klobib keha ja vaimu parajalt virgeks ja uinumine kl 23 paiku on kiire, ööuni märksa parem. Muidugi elu, töö jm mured ja kohustused võivad seda siiski häirida.
- Polegi eriti vahet, mida valida enda liigutamiseks. Ise olen seda meelt, et reibas kõnd või kepikõnd 40-50 minutit enamus nädalapäevadel on väga hea. Teised alad on juba tehnilised, need on olulisemalt kallimad ja ka vigastuste oht on suurem.
Võib jääda ekslik mulje, et olen vinge suusahunt. Täiesti vastupidi. Häbenemata lisan postitusele paar liikumist registreeriva äpi kuvatõmmist. Üks suusatamisest 4.02 ja teine täna, 8.02. Naerukoht paljudele, kuidas on võimalik nii aeglaselt. Kuid, see on minu tempo, mille juures tunnen ennast hästi. Ja kõrvutades neid kahte suusatamist, selgub tõsiasi- tänane suusatamine oli tubli 10 min kiirem. Sõitsin täpselt sama maa, kuid äpp läks sissetuleva kõne ajal lolliks. Milles asi ? Selgitus lihtne- täna oli sissesõidetud päris hea klassikarada. Kuid nagu märkisin- kõik peale reipa kõnni on tehnilised alad, kus tulemust määravad paljud asjaolud. Suusatamise tulemuse määrab vähemalt 10 tegurit: suusataja oskus õigesti suusatada, raja seisund, valitud määre, valitud klassika või uisustiil, nähtavus, tuul, riietus, saapad, teised suusatajad, jalakäijad, koerad, junnid ja oksad rajal jm.
Selle postituse ülim mõte on kaasteeliste julgustamine paraja koormusega liikumiseks, see on tervise üks tugisammastest.

Lisa kommentaar

Email again:
Kommentaarid (1)
Väga õige, esimene samm on kõige raskem. Liikumine on paras siis, kui peale seda tuntakse end hästi ja reipalt. Paremini, kui enne liikumist. Madis · 25. veebruar 2021