Kommenteeri

TÕSTAMAA SUUSARAJAD. SOOVITUSI TERVISELIIKUMISEKS

Seda postitust ajendas kirjutama meie endise Tõstamaa valla viimase vallavanema, hr. Toomas Rõhu tunnustus. Perearst Madis lahendas jälle muret tekitava olukorra. Nimelt on Toomas Rõhu meie kogukonna spordientusiast, tema algatas Tõstamaa jooksu, kutsus kokku eduka võrkpalli naiskonna ja hoolitseb suusaradade eest, kui muidugi on lund.
Seda viimast juhuslikult ka on ja nii tekkis minul täna, 31.01.2021 mõte meenutada suusatamist. Hr. Toomas tegeles parasjagu vägeva tehnikaga suusaradade sissesõitmisega, kuid pidi kurbusega nentima, et suusatajaid pole näha. Minu tagasihoidliku lihakeha ilmumine vastrajatud suusarajale rõõmustas teda väga. Seis 1:1, st 1 rajameister ja 1 suusataja. Sain nautida esimese rajasõitja õgust, uhke tunne. Hiljem selgus, et asi pole üldse nii halb, rajale tulid veel 2 väiksemat ja 1 suurem suusataja. Seis märksa parem, 4:1 !
Jõuan postituse tegeliku eesmärgini- see on julgustamine, otsige üles suusad ja minge suusaradadele. Ei maksa häbeneda, et mis mina nüüd ja pole kaua sõitnud ja suusad polegi plastikust ning dressipüksid on väljaveninud. Isiklikult paistan silma äärmise aegluse ja kohmakusega, mägedest laskudes eelistan kasutada esimest käiku ( tagumikku). Kuid paraja koormusega liikumine värskes õhus on asendamatu, preemiaks reipus ja mõnus enesetunne.
Mõned soovitused ka:
1. Sõita tuleb omas tempos. Ei tohi asuda kellegagi, isegi oma ego ja nooruspõlve füüsilise võimekusega, võistlema.
2. Tempo on paras, kui suudate rääkida täislausetega ja ei hingelda, kuid tunnete, kuidas nahk muutub roosakamaks ja ei ole üldse külm.
3. Vähem on rohkem, 30-40 minutit, 3-4 kilomeetrit- see on juba väga hea.
4. Mõõdukas tempos liikumine on ohutum, kukkumist esineb harvem.
5. Ärge muretsege oma suusavarustuse ajakohasuse üle, tervislikuks liikumiseks kõlbab igasugune töökorras ja ohutu varustus, isegi kui sellel vanust 30 aastat.
5. Peale suusatamist ei tohi jääda külma ja tuule kätte, võimalusel vahetage kuskil sobivas ruumis või autos riided.
6. Tervisliku liikumise soovitus on 30-40 minutit enamus nädalapäevadel, see kehtib ka suusatamise kohta.
Kohtume suusaradadel !
Lisan siia videolingi filmikesele, mille tegin 3 aasta eest. Sobib ka nüüd jagamiseks: https://www.youtube.com/watch?v=QwXRqthEjwE&t=234s
Lisas ka pildimeenutus tänasest. Ei jõua ära kiita nutitelefoni kaameravõimekust !

Lisa kommentaar

Email again: